Péče o ouška po nastřelení náušnic

Jak pečovat o ouška po nastřelení náušnic

Před samotným nastřelováním Vám všechno vysvětlím. Ale kdybyste náhodou na něco zapomněli, tady si to můžete kdykoli zopakovat. Správná péče po propíchnutí je totiž velmi důležitá. Jak tedy na to?

Bezprostředně po nastřelení nechejte ouška v klidu až do druhého dne. Nijak je neošetřujte. První dezinfekci proveďte nejdříve až druhý den ráno. Nepoužívejte ale žádnou dezinfekci s obsahem alkoholu. Ten je totiž na ránu strašně agresivní. Podráždí a popálí jemnou kůžičku, která se vytváří v místě vpichu. Tím pádem by hojení probíhalo mnohem pomaleji. A také by to bylo pro dítě nepříjemné. Ouška také určitě nemažte žádnou mastičkou – potřebují dýchat.

Já doporučuju používat nejlépe pouze solný roztok. Je to opravdu jemná a plně dostačující dezinfekce. Připravíte si jej doma tak, že ve 2 dcl převařené vody rozmícháte kávovou lžičku kvalitní mořské soli. Takový roztok je spolehlivým a šetrným prostředkem pro péči o čerstvé dírky v uších.

Roztok si můžete přelít do rozprašovače a na ouška nastříkat. Pro většinu je ale pohodlnější použít klasickou vatu nebo vatové tampóny. Ty se v roztoku namočí a místo vpichu se z obou stran opatrně potře.

Takto dezinfikujte ouška 2x denně po celou dobu hojení. To trvá zpravidla kolem dvou měsíců. Po tu dobu náušnice z uší nevytahujte ani s nimi nijak nemanipulujte. Ranky potřebují na hojení klid a minimalizujete tím taky zanesení infekce.

Dezinfikovat můžete samozřejmě podle potřeby i častěji. Pokud bude dítě náhodou vystavené prašnému prostředí nebo si o náušničky něčím zavadí apod., dezinfikujte klidně hned.

Kolem vpichu se budou po dobu hojení tvořit žluté stroupky. To je naprosto v pořádku. Tento vytékající nažloutlý mok (tzv. lymfa) je známkou hojení. Zaschlé stroupky při dezinfikování jen opatrně setřete navlhčeným tampónkem.

Až do úplného zhojení se určitě vyhněte plavání v bazénu a ouška se snažte nenamáčet ani při koupání.

A jak poznáte, že jsou ouška dobře zahojená? Nejdříve dvou měsících můžete pootočením náušnic zkusit, jestli už jsou dírky zhojené. Náušnice by se měly protáčet velmi lehce bez odporu a dítě by na to nemělo nijak reagovat. Doporučuji ale náušničky v ráně ponechat co nejdéle. Aby byl kanálek zhojený a nová kůže pružná..